masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama pvc zemin kaplama

Telefon
WhatsApp
  • 02 Aralık 2020, 20:14
Basınçlı Kap ve Ekipmanlarının Periyodik kontrolü

BASIÇLI KAP VE EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLÜ

İç basıncı 0,5 bardan büyük olan kap ve ekipmanlara basınçlı kap denir. İçinde havanın sıkıştırıldığı veya buhar oluşturulan yahut sıkıştırılmış hava, gaz vb. depolandığı kaplardır. İşyerlerinin birçoğunda basınçlı kap ve tesisatlar bulunmaktadır. En sık kullanılan basınçlı kaplar kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları, kompresör hava tankları şeklindedir.

Basınçlı kap kazaları kalorifer kazanları (sıcak su kazanları), buhar kazanları, kompresör hava tankları gibi basınçlı ekipmanlarda olması durumunda büyük hasarlara ve kayıplara neden olmaktadır. Bu neden ile Periyodik Kontrollerinin yapılması ihmal edilmemelidir.

Basınçlı kap ve tesisatlarının güvenli olarak çalışabilmeleri için İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre Periyodik Kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.        

 Periyodik Kontroller, ekipmanların iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadığının Yönetmelik’le yetkilendirilmiş, konusunda uzman olan teknik personel tarafından kontrol ve testlerinin yapılmasını içermektedir.

Basınçlı kap ve ekipmanların periyodik kontrollerini gerçekleştirmeye makina mühendisleri, makina teknikerleri yetkilidir. Periyodik muayeneler bazı istisnalar dışında en geç yılda bir kez yapılmalıdır.

Basınçlı Kaplar Ekipman Listesi:

Endüstriyel Otoklav

Basınçlı Hava Tankı

Kompresör Hava Tankı

Hidrofor/Genleşme Tankı

Buhar Jeneratörü

Boyler/Akümülasyon Tankı

Kazanlar Ekipman Listesi:

Buhar Kazanı

Kalorifer / Sıcak Su Kazanı

Ütü Kazanı

Kızgın Yağ Kazanı

Kızgın Su Kazanı

Paylaş

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! (0212) 444 1 444

BİZ SİZİ ARAYALIM