masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama pvc zemin kaplama

Telefon
WhatsApp
  • 02 Aralık 2020, 20:02
Tesisat kontrolleri

TESİSAT PERİYODİK KONTROLLERİ

  • Yangın Tesisatı

Ülkemizde İş Güvenliğini oluşturan çok önemli kategorilerden birisi de Yangın Tesisatı, Yangın Söndürme Sistemleri, Yangın Algılama Sistemleri ve yangın Söndürme tüpleri vb. konularıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü zorunlu hale getirilmiştir.

27344 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik Bölüm 5’ te, MADDE 100- (1)’ de; “Periyodik muayeneler ve bakım hususunda, öngörülen yangın söndürme sistemlerinin, bina sahibi, yöneticisi veya bunların yazılı olarak sorumluluklarını devrettiği bina yetkilisinin sorumluluğu altında, ilgili standartlarda belirtilen sistemin gerektirdiği periyodik kontrole, teste ve bakıma tabi tutulması şarttır” amir hükmünü ile Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü zorunluluğu açıklamaktadır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü, binanın yangın sisteminin projesine ve tesisatına bakılarak yangın sistemleri ile ilgili kontrol standartlarında istenen gereklilikler ile tesisatlar, hidrant, motopomp, lans vb. unsurlarının test edilerek periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Yangın Sistemleri Ekipman Listesi:

Yağmurlama (Sprinkler) Sistemleri

Yangın Su Deposu

Yangın Pompa İstasyonu

Yangın Hidrant Sistemi

Yangın Dolap Sistemi

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Portatif Yangın Söndürme Tüpleri Yerleşimi

Algılama Alarm Sistemleri

Temiz Gazlı Otomatik Söndürme Sistemleri

CO2 Gazlı Otomatik Söndürme Sistemleri

Kuru/Sıvı Kimyevi Otomatik Söndürme Sistemleri

Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri

  • Havalandırma Tesisatı

Hem yaşam alanlarında hem de iş yerlerinde havalandırma tesisatları kurulmakta ve insanların daha sağlıklı bir ortamda zaman geçirmesi sağlanmaktadır. Havalandırma tesisatları hem insan sağlığı hem de can güvenliği için oldukça önemlidir. Bu nedenle de düzenli olarak havalandırma tesisatı periyodik kontrolü yapılması gerekmektedir. Duman için havalandırma, hava hızı havalandırma sistemi, lokal egzoz ve davlumbaz gibi birçok havalandırma hizmeti, kurumlarda yer alan önemli sistemlerdir.

Havalandırma tesisatı periyodik kontrol ile havalandırma sistemleri projesine göre olması gereken tüm ekipmanlar kontrol edilir. Yeni kurulan tesisatların da periyodik muayenelerin yapılması gerekir.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır

Havalandırma Tesisatı projesine uyumluluğu kontrol edilir, hava hızı ve debi ölçümlerinin yapılarak uygunluğu kontrol edilir ve görsel periyodik muayeneleri yapılır. Bu tesisatın hava akımını sağlıklı bir biçimde geçirip geçirmediği de incelenir. Bununla birlikte elektrik tesisatıyla uyumlu olup olmadığı da kontrol edilir. Tüm bu periyodik muayeneler alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilmesi gerekmekledir.

Havalandırma Sitemleri Ekipman Listesi:

 Havalandırma Tesisatı

Paylaş

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! (0212) 444 1 444

BİZ SİZİ ARAYALIM